Rowerzysta ze słuchawkami na uszach - zagrożenie dla ruchu drogowego czy pretekst dla straży miejskiej do nałożenia mandatu? - pisze "Gazeta Wyborcza Trójmiasto"
Renata z gdańskiej Żabianki jeździ do pracy rowerem. Trasę do Akademii Medycznej pokonuje w niecałe 40 minut. Najpierw rowerową ścieżką nadmorską, potem już wzdłuż ulicy. Jedzie i słucha muzyki. - Na ścieżce jestem już o 6.15 rano, a muzyka to dla mnie jak filiżanka mocnej kawy - mówi.
Najchętniej słucha heavy metalu z odtwarzacza MP3. - Mam wszystkie koncertówki AC/DC, Iron Maiden, Metalliki - wylicza. - Ale nie słucham ich na full, muszę przecież wiedzieć, co się wokół dzieje.
W poniedziałek Renata wracała z pracy, jak zwykle rowerem, jak zwykle ze słuchawkami na uszach. - Na wysokości hotelu Posejdon w Jelitkowie zatrzymało mnie dwóch strażników miejskich. Stali przy budce i jedli lody - opowiada Renata. - Oznajmili, że jazda na rowerze ze słuchawkami na uszach bez względu na to, jak głośno słucha się muzyki to wykroczenie, a ja w ten sposób stwarzam zagrożenie dla ruchu.
Nasza czytelniczka przeraziła się. - Mandat miał wynieść 250 zł! Nie miałam pojęcia o tym, że słuchając AC/DC łamię prawo. Powiedziałam strażnikom, że nie mam przy sobie pieniędzy, że może poprzestaną na pouczeniu. W końcu mnie puścili, ale czy mieli prawo mnie nagabywać? Czy faktycznie słuchanie muzyki na rowerze jest karalne, tak jak rozmowa przez telefon w samochodzie?
Bartłomiej Kłodnicki, zastępca rzecznika Straży Miejskiej w Gdańsku: - Jestem zaskoczony! Nigdy o czymś takim nie słyszałem. Ale proszę zadzwonić za kwadrans - skonsultuję się jeszcze z kilkoma osobami.
Po 15 minutach: - Nie ma żadnej podstawy prawnej do karania rowerzysty ze słuchawkami na uszach - wyjaśnia Kłodnicki. - Kodeks wykroczeń w ogóle nie wspomina o takiej sytuacji. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa lepiej nie odcinać się ścianą dźwięku od ruchu ulicznego, ale to wyłącznie prywatna sprawa rowerzysty.
- Nie ma żadnych zakazów dotyczących słuchania muzyki, ale zdrowy rozsądek podpowiada, by zachować ostrożność - mówi sierżant Joanna Skrent z wydziału ruchu drogowego policji w Gdańsku. - W samochodzie kierowcę obowiązuje zakaz rozmowy przez telefon bez zestawu głośnomówiącego, aby obie ręce mogły spoczywać na kierownicy. Rowerzystów to nie dotyczy, wystarczy, że trzymają kierownicę jedną ręką.
Kwestia słuchania muzyki dzieli jednak samych rowerzystów. Na forum w Grono.net użytkowniczka Tikka napisała: - Nie wyobrażam sobie pedałowania bez muzy w uszach. Tylko po prostu nie podkręcam jej na maksa. A klaksonu samochodu to chyba i tak nic nie zagłuszy, więc nie ma co przesadzać.
- Ja też lubię muzykę, ale na pewno nie na rowerze! Słuchanie muzy jeżdżąc po mieście powoduje zagrożenie. Byłem świadkiem nieprzyjemnej sytuacji, jechałem za jakąś kobietą, która miała w uszach słuchawki. Nie usłyszała samochodu jadącego z pobocznej uliczki i się spyknęli. Niestety nie był to miły widok, jak kobieta wbiła się w szybę - napisał BeBech.
Źródło: Gazeta Wyborcza